کانون آکهی صنعت پایدار
کانون آکهی صنعت پایدار

گزارش از منطقه صنعتی کاسه گران قم قسمت 1

گزارش از منطقه صنعتی کاسه گران قم قسمت 1

منطقه صنعتی کاسه گران در جنوب شهر قم بعد از میدان ولی عصر ابتدای جاده کاشان ودر جوار مسجد مقدس جمکران واقع گردیده است.اکثر کارهای صنعتی در این منطقه حوزه چوب و تولید مصنوعات چوبی میباشد.عرصه تولید وسرمایه گزاری گسترده این منطقه صنعتی را به یک کلنی با ارزش و قدرتمند در حوزه تولید مصنوعات چوبی در کشور و منطقه خاور میانه تبدیل کرده است. شاید این گزارش بیان گر همه توانمندیهای منطقه نباشد ولی باید اعتراف کرد قمی ها واقعا نجارهای بسیار خبره هستند. حدود 700تا 1000واحد کوچک وبزرگ در مساحت حدود 5هکتار در کنار هم مشغول تولید و خدمت به ایران بزرگ هستند .عمده تولید انها در استان قم ،تهران ، اصفهان ،کرمان ، یزد وحتی خارج ازکشور ارسال میگردد.وجود مراکز فروش در کنار مراکز تولید یکی از اهمیت های بارز این منطقه میباشد. قمی ها با تخصص خود توانسته اند کا لاهای چوبی بسیار شیک را به خانه های ایرانیها وارد کنند. وکشور مارا از واردات هرنوع کالای چوبی بی نیاز نمایند .البته گفتنی است همه این پیشرفت ها با ورود ماشین آلات سی ان سی آغاز شده است جالب توجه این که اکثر این ماشین آلات تولید داخل کشور میباشند . شرکتهای سی ان سی سازی ماننند  صفر یک حک، وودکم ، آزمند ، سی ان سی کاتر ، پارس ،مبتکر صنعت راش ، برنا ابزار از جمله شرکتهای تولید کننده داخلی میباشند که ماشین آلات آنها در منطقه موجود میباشد. همه ما وقتی اسم قم را می شنویم به یاد سوهان و مکان زیارت و عبادت ومدارس علمی مذهبی می افتیم و می شناسیم ولی باید اعتراف کنیم قمی ها در صنعت چوب بسیار قویتر از بقیه شهر های کشور هستند ودر اینده کالاهای چوبی قم را باید اضافه نما ییم. مسئولین امر باید حتما با برنامه ریزی و دسته بندی صنفی و ایجاد بستر های صادراتی گرمای منطقه را  داغ تر کنند.ایجاد رقابت شدید در بین تولید کنندگان میتواند در این امر بسیار سهیم باشد تا قیمت پایینتر و کیفیت بالاتر در منطقه حاکم گردد      .   


تصاویر این صفحه
{site_page_oprt}
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

آخرین مقاله ها

 • تاريخچه ماشين تراش

  تاريخچه ماشين تراش اولين ماشين تراش در سال 1740 در فرانسه ساخته شد. در اين ماشين وسيله چرخش محور اصلي بوسيله دست بود، يک دست گرداننده محور آن ( محور کار ) مستقيما روي دستگاه که به محور اصلي متصل است توسط دو چرخ دنده ساده به ميله پيچ بري متصل مي باشد قرار گرفته است. در اين نوع ماشين براي تعويض چرخ دنده هاي متفاوت جهت پيچ تراشي پيچ هاي متفاوتي پيش بيني شده بود.

 • دستگاههای CNC ارزان

  دستگاههای CNC ارزان از دستگاههای CNC ارزان برای برش و حکاکی دو بعدی قطعات و نیز برای تراش سه بعدی مواد غیر سخت استفاده می شود. این دستگاه ها می توانند بر روی اغلب مواد غیرفلزی و بر روی فلزات نرم عملیات تراش یا براده برداری را انجام دهند. از این نوع دستگاههای CNC برای کار روی فولاد، سنگ و مواد سخت نمی توان استفاده کرد.

 • لیزر و کاربرد آن در صنعت

  لیزر و کاربرد آن در صنعت ليزرها بر اساس اصل كلي كه در بسامدهاي ميكروموج اختراع گرديده بود و به آن ميزر (تقويت ميكروموج توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشد، كار ميكنند. وقتي طول موج نوسان به ناحيه بسامدهاي اپتيكي ميرسد، طبيعتاً به آن ليزر (تقويت نور توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشود.

 • نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S

  نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S اين نرم ¬افزار، يکي از برنامه¬ هايي است که جاي سخت¬ افزارهاي بسياري را در ماشين¬ هاي کنترل عددي(CNC) و روبات¬ ها و ماشين اندازه¬ گيري مختصاتي (CMM) گرفته است. اين نرم افزار توسعه داده شده¬ ي نرم افزاري مي¬ باشد که در بخش سيستم¬هاي هوشمند (ISD) موسسه بين المللي استاندارد و فن آوري(NIST) در ايالات متحده تهيه گرديده است

 • آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو

  آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو علاوه بر ساختار شیمیایی فلزات، ساختار سطح فلزات نیز بر روی خواص ظاهری سیستم رنگی که در مراحل بعد اعمال می‌شود مؤثر می‌باشند. ساختار سطح فلزات کم و بیش متأثر از پروسه تولید فلزات و نحوه شکل دهی آنها می‌باشد. به همین دلیل زبری سطح فلز را طی عملیات تمیزکاری بوسیله برس زنی، سندینگ و بلاستینگ بوسیله ذرات فولادی یا سند، تغییر می‌دهند، تا بوسیله ایجاد زبری مناسب خواص سیستم رنگ را بهبود دهیم.

 • واتر جت

  واتر جت دستگاه برش با آب یا برش واترجت ( Abrasive WaterJet Cutting ) کار برش مواد را با فشار زیاد آب انجام می دهد. ساز و کار واترجت بدین صورت است که یک پمپ بسیار قوی آب را با فشار زیاد به داخل یک نازل با قطر خیلی کم هدایت می‌کند در نتیجه آب سرعتی در حدود 900 متر بر ثانیه پیدا می‌کند سپس مادۀ ساینده ای به نام ابرسیو (abrasive) به منظور برش مواد سخت به این آب تزریق می‌شود، این مخلوط آب و مواد ساینده که با فشار 4000 تا 6200 بار (بسته به قدرت پمپ) از نازل خارج می‌شود طرح را بر روی قطعه مورد نظر برش می‌دهد.

 • دستگاه لیزر بزرگ

  دستگاه لیزر بزرگ دستگاه های سی ان سی (CNC) یا دستگاه های کنترل رقمی دستگاه هایی هستند که با هدایت کامپیوتری عملیات مختلفی را مانند برش، تراش، حکاکی، سوراخ کاری، جوش و ... را روی مواد مختلف انجام می دهند.

 • آموزش ساخت ماشین CNC

  آموزش ساخت ماشین CNC در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین سی ان سی در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین CNC را از ابتدا برای شما توضیح بدیم. تا بعد از مطالعه آن به قدرت کامپیوتر های خانگی در کنترل یک ماشین پی ببرید و بدانید که ساختن ماشین های CNC برای همه امکان پذیر است.

 • معرفي انواع ابزارهايcncروتر

  معرفي انواع ابزارهايcncروتر اين ابزارها داراي يك قسمت برشكاري با قطر يكنواخت هستند. سطح مارپيچ به منظور خروج براده هاي ماشين كاري در نظر گرفته شده است. براي استفاده از اين نوع ابزار بايد به قطر قسمت براده برداري و طول سر ابزار دقت كرد. محدوديت اصلي در اين ابزارها طول قسمت ساده ي سر ابزار است. خيلي از اپراتورهايcncاز ابزارهاي سوراخكاري براي برش عرضي استفاده ميكنند درحاليكه ابزارهاي مخصوص برشكاري سرعت و كيفيت چند برابري تامين ميكنند.

حوزه های فعالیت آگهی نامه صنعت پایدار ایرانیان