کانون آکهی صنعت پایدار
کانون آکهی صنعت پایدار

معرفي انواع ابزارهايcncروتر

معرفي انواع ابزارهايcncروتر

1) ابزارهاي برش كاري دوبعديcnc :


اين ابزارها داراي يك قسمت برشكاري با قطر يكنواخت هستند. سطح مارپيچ به منظور خروج براده هاي ماشين كاري در نظر گرفته شده است.

براي استفاده از اين نوع ابزار بايد به قطر قسمت براده برداري و طول سر ابزار دقت كرد. محدوديت اصلي در اين ابزارها طول قسمت ساده ي سر ابزار است.

خيلي از اپراتورهايcncاز ابزارهاي سوراخكاري براي برش عرضي استفاده ميكنند درحاليكه ابزارهاي مخصوص برشكاري سرعت و كيفيت چند برابري تامين ميكنند.

هر چه قطر كمتر باشد به همان نسبت احتمال شكنندگي ابزار بالا ميرود. البته ظرافت برش در ابزارهاي با قطر كم بهتر است.

نكته مهم و سودآور : بيشتر احتمال شكستن اين ابزار ، هنگام ورود به قطعه است. به همين دليل با سرعت كم وارد قطعه شويد و با سرعت زياد ماشين كاري كنيد. (feedrate وplungrateدر آرتكم كه در مجموعه ي آموزش آرتكم توضيح داده شده است.)2) ابزارهاي حكاكي دوبعدي :

اين نوع ابزارها جهت حكاكي دوبعدي درب و كابينت كاربرد فراواني دارند. اكثر درب هايcncموجود در بازار از اين نوع ابزارها استفاده كرده اند.


براي خريد اين ابزارها ، تناسب قطر بازوي ابزار با قطر فشنگي يا كولت اسپيندلcncرا در نظر بگيريد.

سرعت چرخش ابزارهاي فرم را حتي الامكان پايين بياوريد زيرا با توجه به وزن و گريز از مركز زياد ابزار، احتمال خرابي بلبرينگ اسپيندل وجود دارد.

فرم ابزارها تنوع بالايي دارند و ميتوانند زيبايي كار را چند برابر نشان دهند.چند نمونه از فرم ابزار هاي حكاكي دوبعدي را ملاحظه ميكنيد. با توجه به نوع طرح موردنظرتان، فرم متناسب را انتخاب كنيد. مثلا براي گل و بوته و طرح هاي اسليمي، فرم هاي منحني و براي مدل هاي كلاسيك، فرم هاي زاويه دار پيشنهاد ميشود.

برخي از مدل هاي ساده با ابزارهاي فرم، جلوه ي زيبايي ايجاد ميكنند. مثلا مدل كابينت زير كه توسط آقاي نصيري پيشنهاد شده است:

مدلي با طراحي ساده كه با فرم ابزار قطر حدودا 50 ميليمتر اجرا ميشود. مركز ابزار بايد روي محيط كابينت حركت كند و باربرداري نمايد.
فرم ابزار مربوط به اين مدل، يك انحناي محدب و يك لبه ي 2 ميليمتري عمودي دارد.3) ابزارهاي ماشين كاري سطح :
وظيفه ي اصلي ابزارهاي ماشين كاري سطح، باربرداري وسيع يك سطح است.

اين ابزارها ميتوانند به بلبرينگ اسپيندل آسيب برسانند و موجب لرزش دستگاه در سرعت هاي بالا شوند.4) ابزارهاي خشن تراشي سه بعدي :
وظيفه ي اصلي ابزارهاي خشن تراشي ، كاهش زمان ماشين كاري ست. گاهي در مدل هاي سه بعدي، عمق و كيفيت زيادي لازم است. اگر مستقيما از ابزارهاي ظريف استفاده شود، زمان زيادي تلف ميگردد.


دو نوع ابزار خشن تراشي فوق پيشنهاد ميشود. اين ابزارها استهلاك كم و قدرت باربرداري بالا دارند.


5) ابزارهاي نازك كاري سه بعدي :
در حكاكي مدلهاي سه بعدي، هرچه نازك كاري دقيقتر باشد، كيفيت بالاتر ميرود. در عين حال ابزار با قطر كم ، زمان ماشين كاري را افزايش ميدهد.


6) ابزار حكاكيU :
اين ابزارها اصطلاحا Ball nose ناميده ميشوند و بيشترين كاربرد را در حكاكي هاي سه بعدي دارند. از قطر بيش از 20 ميليمتر براي خشن كاري و قطر كمتر از را براي نازك كاري استفاده نمائيد.
البته خشن كاري با ابزارهاي U معمولا به صرفه ي اقتصادي نيست.

در مدل هاي موج دار wave هم ميتوانيد از ابزارهاي U استفاده كنيد. مدلهاي جذابي توليد ميگردد.7) ابزار حكاكي V :
بيشترين كاربرد ابزارهاي V در متن نويسي ست.

نوشتارهاي با خط نستعليق با ابزار V جلوه ي جالبي دارند. البته روشToolpathسازي هم مهم است. ابزار V با توجه به تغيير قطر در عمقهاي مختلف ميتواند پهناي متن نستعليق را متناسب با عمق حكاكي كند.

بيشتر از V با زاويه ي 30 تا 60 درجه براي متن نويسي استفاده شود.از ابزار V با قطر زياد (بيش از 20 ميليمتر) در اجراي پنل هاي موج دار (wave) استفاده ي زيادي ميشود.

همچنين در كارهاي حكاكي مدل هاي اسليمي كاربرد زيادي دارند.


براي انتخاب اين ابزار بايد قطر حداكثر باربرداري ابزار، زاويه و عمق باربرداري را در نظر بگيريد.

 


تصاویر این صفحه
{site_page_oprt}
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

آخرین مقاله ها

 • معرفی نرم افزار سالیدورک

  معرفی نرم افزار سالیدورک سالید ورکز یک نرم‌ افزار سه بعدی طراحی مکانیکی است که که بر روی مایکروسافت ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت سالید ورکز (که اکنون زیر مجموعه‌ای از شرکت دسالت سیستمز فرانسه‌ است) توسعه یافته. این نرم‌ افزار اکنون یکی از محبوب ترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی 3 بعدی مکانیکی است. تاریخچه : سالید ورکز در سال 1995 میلادی به عنوان رقیبی ارزان قیمت برای نرم‌افزارهای طراحی کامپیوتری نظیر پروانجینیر، آی دیاس، یونیگرافیکز، اتوکد و کاتیا عرضه شد. شرکت سالید ورکز در سال 1993 میلادی توسط جان هرشتیک بنیان گردید که دفتر مرکزی آن در کنکورد ماساچوست واقع بود و اولین محصول آن با نام سالید ورکز 95 در سال 1995 میلادی به بازار عرضه گردید. در سال 1997 میلادی دسالت سیستمز که عمده شهرت آن به علت نرم‌افزار طراحی کامپیوتری کاتیا است، شرکت سالید ورکز را خریداری کرد و اکنون 100 درصد سهام آن را در اختیار دارد. شرکت سالید ورکز از سال 2001 تا 2007 میلادی توسط جان مک النی رهبری می‌شد و اکنون تحت رهبری جف ری قرار دارد.

 • تاريخچه ماشين تراش

  تاريخچه ماشين تراش اولين ماشين تراش در سال 1740 در فرانسه ساخته شد. در اين ماشين وسيله چرخش محور اصلي بوسيله دست بود، يک دست گرداننده محور آن ( محور کار ) مستقيما روي دستگاه که به محور اصلي متصل است توسط دو چرخ دنده ساده به ميله پيچ بري متصل مي باشد قرار گرفته است. در اين نوع ماشين براي تعويض چرخ دنده هاي متفاوت جهت پيچ تراشي پيچ هاي متفاوتي پيش بيني شده بود.

 • دستگاههای CNC ارزان

  دستگاههای CNC ارزان از دستگاههای CNC ارزان برای برش و حکاکی دو بعدی قطعات و نیز برای تراش سه بعدی مواد غیر سخت استفاده می شود. این دستگاه ها می توانند بر روی اغلب مواد غیرفلزی و بر روی فلزات نرم عملیات تراش یا براده برداری را انجام دهند. از این نوع دستگاههای CNC برای کار روی فولاد، سنگ و مواد سخت نمی توان استفاده کرد.

 • لیزر و کاربرد آن در صنعت

  لیزر و کاربرد آن در صنعت ليزرها بر اساس اصل كلي كه در بسامدهاي ميكروموج اختراع گرديده بود و به آن ميزر (تقويت ميكروموج توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشد، كار ميكنند. وقتي طول موج نوسان به ناحيه بسامدهاي اپتيكي ميرسد، طبيعتاً به آن ليزر (تقويت نور توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشود.

 • نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S

  نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S اين نرم ¬افزار، يکي از برنامه¬ هايي است که جاي سخت¬ افزارهاي بسياري را در ماشين¬ هاي کنترل عددي(CNC) و روبات¬ ها و ماشين اندازه¬ گيري مختصاتي (CMM) گرفته است. اين نرم افزار توسعه داده شده¬ ي نرم افزاري مي¬ باشد که در بخش سيستم¬هاي هوشمند (ISD) موسسه بين المللي استاندارد و فن آوري(NIST) در ايالات متحده تهيه گرديده است

 • آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو

  آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو علاوه بر ساختار شیمیایی فلزات، ساختار سطح فلزات نیز بر روی خواص ظاهری سیستم رنگی که در مراحل بعد اعمال می‌شود مؤثر می‌باشند. ساختار سطح فلزات کم و بیش متأثر از پروسه تولید فلزات و نحوه شکل دهی آنها می‌باشد. به همین دلیل زبری سطح فلز را طی عملیات تمیزکاری بوسیله برس زنی، سندینگ و بلاستینگ بوسیله ذرات فولادی یا سند، تغییر می‌دهند، تا بوسیله ایجاد زبری مناسب خواص سیستم رنگ را بهبود دهیم.

 • واتر جت

  واتر جت دستگاه برش با آب یا برش واترجت ( Abrasive WaterJet Cutting ) کار برش مواد را با فشار زیاد آب انجام می دهد. ساز و کار واترجت بدین صورت است که یک پمپ بسیار قوی آب را با فشار زیاد به داخل یک نازل با قطر خیلی کم هدایت می‌کند در نتیجه آب سرعتی در حدود 900 متر بر ثانیه پیدا می‌کند سپس مادۀ ساینده ای به نام ابرسیو (abrasive) به منظور برش مواد سخت به این آب تزریق می‌شود، این مخلوط آب و مواد ساینده که با فشار 4000 تا 6200 بار (بسته به قدرت پمپ) از نازل خارج می‌شود طرح را بر روی قطعه مورد نظر برش می‌دهد.

 • دستگاه لیزر بزرگ

  دستگاه لیزر بزرگ دستگاه های سی ان سی (CNC) یا دستگاه های کنترل رقمی دستگاه هایی هستند که با هدایت کامپیوتری عملیات مختلفی را مانند برش، تراش، حکاکی، سوراخ کاری، جوش و ... را روی مواد مختلف انجام می دهند.

 • آموزش ساخت ماشین CNC

  آموزش ساخت ماشین CNC در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین سی ان سی در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین CNC را از ابتدا برای شما توضیح بدیم. تا بعد از مطالعه آن به قدرت کامپیوتر های خانگی در کنترل یک ماشین پی ببرید و بدانید که ساختن ماشین های CNC برای همه امکان پذیر است.

 • معرفي انواع ابزارهايcncروتر

  معرفي انواع ابزارهايcncروتر اين ابزارها داراي يك قسمت برشكاري با قطر يكنواخت هستند. سطح مارپيچ به منظور خروج براده هاي ماشين كاري در نظر گرفته شده است. براي استفاده از اين نوع ابزار بايد به قطر قسمت براده برداري و طول سر ابزار دقت كرد. محدوديت اصلي در اين ابزارها طول قسمت ساده ي سر ابزار است. خيلي از اپراتورهايcncاز ابزارهاي سوراخكاري براي برش عرضي استفاده ميكنند درحاليكه ابزارهاي مخصوص برشكاري سرعت و كيفيت چند برابري تامين ميكنند.

حوزه های فعالیت آگهی نامه صنعت پایدار ایرانیان