کانون آکهی صنعت پایدار
کانون آکهی صنعت پایدار

تب ساخت cnc در ایران

تب ساخت cnc در ایران

تب ساخت cnc در ایران - احتیاط کنید

موضوعی که در سالهای اخیر، جو سنگینی در صنعت کشور و فارغ التحصیلان دانشگاه ایجاد کرده است، موضوع ساخت دستگاه cnc ست.
متاسفانه اکثر سایتها و وبلاگ های مرتبط با cnc ، ساخت دستگاه را توصیه میکنند و آموزش میدهند. این موضوع وقتی تاسف بار میشود که بازخورد آن در جامعه ، افراد بسیاری ست که با ورود به عرصه ی ساخت cnc ، دچار شکست و سرخوردگی میشوند.
در اکثر آموزش های ساخت cnc ، این کار ساده و روتین توصیف میشود. مهندسان و نیروهای فنی جامعه هم پس از مطالعه ی این مطالب ساده و سپس مقایسه با برآورد سود بالای ساخت cnc ، دچار خوش بینی کاذب شده دهانشان می افتد و اقدام به ساخت cnc مینمایند.


دوستان بسیاری دارم که در این دام گرفتار شده اند و با سرخوردگی و ضررهای بسیار کنار کشیده اند.
دوستان عزیز مراقب باشید. ساخت cnc کار چندان ساده ای هم نیست. اینکه چند نرم افزار CAD/CAM را بدانیم نه تنها کافی نیست که در بسیاری از موارد لازم هم نیست.
من به تعداد چند برابر cncسازها، شکست خورده ی cnc میشناسم.


تفاوت "اپراتوری cnc" با "ساخت cnc" ، مانند تفاوت "رانندگی خودرو" با "ساخت خودرو" است.
ماشین سازی تخصص و حرفه ی پیچیده ای ست. ماشین سازی علوم مهندسی مکانیک ، مواد ، برق و صنایع را به اضافه ی تکنیک های ورقکاری و ماشین کاری و جوشکاری و مونتاژ و رنگ و از همه مهمتر شناخت بازار خرید تجهیزات اولیه و فروش محصول را میخواهد.
و متاسفانه ما همه ی تخصص های مهم فوق را رها کرده ایم و چسبیده ایم به یادگیری نرم افزارهای CAD/CAM و بلافاصله بعد از یادگیری این نرم افزارها میخواهیم دستگاه cnc بسازیم.
قبل از ساخت cnc وقتی همه ی سایت ها و کتاب ها و وبلاگ ها را خواندید، کلاس ساخت cnc رفتید و با cnc سازها مشورت کردید، یکی از افرادی که در این کار شکست خورده را هم پیدا کنید و با او مشورت کنید.
همه ی موارد فوق با خوش بینی بیان شد. اگر در مسیر ساخت دستگاه cnc به تور افراد کلاه بردار و سودجو بیفتید که در این صنف کم هم نیستند، دچار مشکلات چندین برابری میشوید!
افرادی که برای تامین منافع خود به راحتی شما را در باتلاق رها میکنند و بدون در نظر گرفتن کم تجربگی شما ، کالای غیر کاربردی خود را با قیمت بالا و بدون پشتیبانی به فروش میرسانند. البته به راحتی این عمل خود را توجیه میکنند و در واقع هم مقصر کسی ست که بدون تخصص و تجربه وارد عرصه ای میشود.شاید بگویید ، این که فقط بیان مشکل بود، راه حل چیست؟ برای cnc ساز شدن چه پیش نیازهایی لازم است؟

** اگر یک cnc برای کار خودتان میخواهید که فقط بخرید. ( راهنمای خرید دستگاه cnc )

** اگر قصد دارید برای تحقیقات و یادگیری cnc بسازید به عنوان کارآموز با cnc سازهای موفق کار کنید.

** اگر میخواهید شغلتان سازندگی cnc باشد، ابتدا زمینه ی تخصصی خود را انتخاب کنید. چوب، طلا، سنگ، صنعتی (تراش ، فرز) ، شیشه ، فوم و ..... زمینه هایی ست که میتوانید انتخاب کنید. حتما تخصصی شوید و یکی از موارد را انتخاب کنید.

سپس در آن رشته مدتی کار کنید. بعد یک cnc همان رشته را بخرید. بعد با آن cnc مدتی کار کنید. سپس دوره های تخصصی ساخت cnc را بگذرانید. بازاریابی کنید و برای دستگاهی که خواهید ساخت مشتری پیدا کنید و سپس اقدام به ساخت cnc نمائید.

برای اولین cnc که ساخته اید هم فقط هزینه در نظر بگیرید و منتظر هیچ سودی نباشید.
امیدوارم همه ی مراحل فوق را با موفقیت طی کنید و یک cnc ساز حرفه ای و پولدار شوید.

احتیاط کنید!
 

{site_page_oprt}
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران
 • Guest [a.rouzbahani52(at)yahoo.com]

  0 0

  بسیار سپاسگزارم. من در شرف اقدام به ساخت cnc بودم. با این مقاله شما ترجیح میدهم با احتیاط وتحقیق خیلی بیشتری اقدام کنم.

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

آخرین مقاله ها

 • معرفی نرم افزار سالیدورک

  معرفی نرم افزار سالیدورک سالید ورکز یک نرم‌ افزار سه بعدی طراحی مکانیکی است که که بر روی مایکروسافت ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت سالید ورکز (که اکنون زیر مجموعه‌ای از شرکت دسالت سیستمز فرانسه‌ است) توسعه یافته. این نرم‌ افزار اکنون یکی از محبوب ترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی 3 بعدی مکانیکی است. تاریخچه : سالید ورکز در سال 1995 میلادی به عنوان رقیبی ارزان قیمت برای نرم‌افزارهای طراحی کامپیوتری نظیر پروانجینیر، آی دیاس، یونیگرافیکز، اتوکد و کاتیا عرضه شد. شرکت سالید ورکز در سال 1993 میلادی توسط جان هرشتیک بنیان گردید که دفتر مرکزی آن در کنکورد ماساچوست واقع بود و اولین محصول آن با نام سالید ورکز 95 در سال 1995 میلادی به بازار عرضه گردید. در سال 1997 میلادی دسالت سیستمز که عمده شهرت آن به علت نرم‌افزار طراحی کامپیوتری کاتیا است، شرکت سالید ورکز را خریداری کرد و اکنون 100 درصد سهام آن را در اختیار دارد. شرکت سالید ورکز از سال 2001 تا 2007 میلادی توسط جان مک النی رهبری می‌شد و اکنون تحت رهبری جف ری قرار دارد.

 • تاريخچه ماشين تراش

  تاريخچه ماشين تراش اولين ماشين تراش در سال 1740 در فرانسه ساخته شد. در اين ماشين وسيله چرخش محور اصلي بوسيله دست بود، يک دست گرداننده محور آن ( محور کار ) مستقيما روي دستگاه که به محور اصلي متصل است توسط دو چرخ دنده ساده به ميله پيچ بري متصل مي باشد قرار گرفته است. در اين نوع ماشين براي تعويض چرخ دنده هاي متفاوت جهت پيچ تراشي پيچ هاي متفاوتي پيش بيني شده بود.

 • دستگاههای CNC ارزان

  دستگاههای CNC ارزان از دستگاههای CNC ارزان برای برش و حکاکی دو بعدی قطعات و نیز برای تراش سه بعدی مواد غیر سخت استفاده می شود. این دستگاه ها می توانند بر روی اغلب مواد غیرفلزی و بر روی فلزات نرم عملیات تراش یا براده برداری را انجام دهند. از این نوع دستگاههای CNC برای کار روی فولاد، سنگ و مواد سخت نمی توان استفاده کرد.

 • لیزر و کاربرد آن در صنعت

  لیزر و کاربرد آن در صنعت ليزرها بر اساس اصل كلي كه در بسامدهاي ميكروموج اختراع گرديده بود و به آن ميزر (تقويت ميكروموج توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشد، كار ميكنند. وقتي طول موج نوسان به ناحيه بسامدهاي اپتيكي ميرسد، طبيعتاً به آن ليزر (تقويت نور توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشود.

 • نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S

  نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S اين نرم ¬افزار، يکي از برنامه¬ هايي است که جاي سخت¬ افزارهاي بسياري را در ماشين¬ هاي کنترل عددي(CNC) و روبات¬ ها و ماشين اندازه¬ گيري مختصاتي (CMM) گرفته است. اين نرم افزار توسعه داده شده¬ ي نرم افزاري مي¬ باشد که در بخش سيستم¬هاي هوشمند (ISD) موسسه بين المللي استاندارد و فن آوري(NIST) در ايالات متحده تهيه گرديده است

 • آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو

  آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو علاوه بر ساختار شیمیایی فلزات، ساختار سطح فلزات نیز بر روی خواص ظاهری سیستم رنگی که در مراحل بعد اعمال می‌شود مؤثر می‌باشند. ساختار سطح فلزات کم و بیش متأثر از پروسه تولید فلزات و نحوه شکل دهی آنها می‌باشد. به همین دلیل زبری سطح فلز را طی عملیات تمیزکاری بوسیله برس زنی، سندینگ و بلاستینگ بوسیله ذرات فولادی یا سند، تغییر می‌دهند، تا بوسیله ایجاد زبری مناسب خواص سیستم رنگ را بهبود دهیم.

 • واتر جت

  واتر جت دستگاه برش با آب یا برش واترجت ( Abrasive WaterJet Cutting ) کار برش مواد را با فشار زیاد آب انجام می دهد. ساز و کار واترجت بدین صورت است که یک پمپ بسیار قوی آب را با فشار زیاد به داخل یک نازل با قطر خیلی کم هدایت می‌کند در نتیجه آب سرعتی در حدود 900 متر بر ثانیه پیدا می‌کند سپس مادۀ ساینده ای به نام ابرسیو (abrasive) به منظور برش مواد سخت به این آب تزریق می‌شود، این مخلوط آب و مواد ساینده که با فشار 4000 تا 6200 بار (بسته به قدرت پمپ) از نازل خارج می‌شود طرح را بر روی قطعه مورد نظر برش می‌دهد.

 • دستگاه لیزر بزرگ

  دستگاه لیزر بزرگ دستگاه های سی ان سی (CNC) یا دستگاه های کنترل رقمی دستگاه هایی هستند که با هدایت کامپیوتری عملیات مختلفی را مانند برش، تراش، حکاکی، سوراخ کاری، جوش و ... را روی مواد مختلف انجام می دهند.

 • آموزش ساخت ماشین CNC

  آموزش ساخت ماشین CNC در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین سی ان سی در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین CNC را از ابتدا برای شما توضیح بدیم. تا بعد از مطالعه آن به قدرت کامپیوتر های خانگی در کنترل یک ماشین پی ببرید و بدانید که ساختن ماشین های CNC برای همه امکان پذیر است.

 • معرفي انواع ابزارهايcncروتر

  معرفي انواع ابزارهايcncروتر اين ابزارها داراي يك قسمت برشكاري با قطر يكنواخت هستند. سطح مارپيچ به منظور خروج براده هاي ماشين كاري در نظر گرفته شده است. براي استفاده از اين نوع ابزار بايد به قطر قسمت براده برداري و طول سر ابزار دقت كرد. محدوديت اصلي در اين ابزارها طول قسمت ساده ي سر ابزار است. خيلي از اپراتورهايcncاز ابزارهاي سوراخكاري براي برش عرضي استفاده ميكنند درحاليكه ابزارهاي مخصوص برشكاري سرعت و كيفيت چند برابري تامين ميكنند.

حوزه های فعالیت آگهی نامه صنعت پایدار ایرانیان