کانون آکهی صنعت پایدار
کانون آکهی صنعت پایدار

طراحان موفق این نکات را رعایت میکنند

طراحان موفق این نکات را رعایت میکنند
 
 
مشکل اصلی طراحان تمرکز بر نرم افزار است. 
 
نرم افزار طراحی، وسیله است نه هدف. 
 
همه ی ما حروف و کلمات زبان فارسی را بلدیم، ولی همه ی ما نمیتوانیم یک شعر خوب بسرائیم.
 
من فتوشاپ را مسلطم. ابزارهای آن را میشناسم. ولی طراحی یک پوستر یا کاتالوگ را به طراح میسپارم.
 
حتما بارها از خود پرسیده اید: من که بر همه ی امکانات آرتکم مسلطم ، چرا مدلی که طراحی میکنم ، بازار ندارد؟
 
 
 
 
 
 
 
طراحی مدل های cnc دو نوع است: 
 
-- یا یک مدل موجود کپی میشود
 
-- و یا یک مدل جدید ایجاد میگردد.
 
مدل هایی که کپی میشود، با تکیه ی صرف بر نرم افزار امکان پذیر است اما طراحی مدل جدید و نوآوری مستلزم قابلیت های زیادی ست که یکی از کم اهمیت ترین آنها نرم افزار است.
 
البته ناگفته نماند، در اکثر مواقع ، مدل را مشتری سفارش میدهد و طراح آن را تبدیل به gcode میکند. یعنی کپی کردن.
 
در برخی موارد خاص ، قرار است طراحی انجام گردد. یعنی ایده شکل بگیرد، ارزش ایده بررسی گردد و سپس طراحی شود.
 
معمولا سود عمده ی کار cnc به حق ، نصیب خلاقیت های اولیه میشود.
 
 
** مثلا در کار طلا ، شرکت فینجا یک ایده پرداز است. یک ایده ی ساده، (خطوط مورب زمینه AU) بازار وسیعی در النگو سازی کسب نمود و چند سال به عنوان برند اول مطرح گردید.
 
 
این مدل النگو که به زمینه ی AU فینجا یا زمینه ی شطرنجی معروف است، یکی از سودآورترین طراحی های در cnc طلا ست.
 
طراح با علم به رقص نور طلا و ایجاد نظم در چند جهت ، با استفاده از ابزار متناسب با مدل ، یک طرح ساده و در عین حال فوق العاده ارائه نموده است و جالب است بدانید، دو سال بدون رقیب ، یکه تاز بازار طلا بود.
 
کارگاه های النگوسازی تلاش زیادی برای اجرای این زمینه النگو کردند تا نهایتا استفاده از حرکت چرخشی منظم با تنظیم دقیق چرخش ابزار توسط سرووموتور، اجرای مدل امکان پذیر شد.
 
این مثال را صرفا جهت ایجاد ذهنیت نسبت به نیازمندی های طراحان cnc ارائه کردم.
 
** مثلا در کار cnc برای MDF و چوب و ساخت در و دکور هم ، مدل های موجی شکل که به طرح های کوبیسم معروفند بازار خوبی پیدا کرده اند.
 
ایده ی اولیه ی این طرح ها هم توسط طراحان حرفه ای شکل گرفته و از یک تکنیک سه محوره و استفاده از ابزار v به دست آمده است.
 
 
 
ایده پردازی در cnc نیاز به تخصص در زمینه های زیر دارد:
 
1- شناخت بازار و مشتریان محصول cnc   :
 
- طراح باید بازار را به خوبی بشناسد.  مثلا برای طرح های CNC چوب و MDF باید مشتری درب ، دکور ، تخت ، کابینت ، نما و ... هدف گذاری شوند و طراحی برای بازار هدف انجام گردد. 
 
- مشتری در چه منطقه ی جغرافیایی قرار دارد و علاقمندی های او چیست؟ مثلا طرح هایی که در تهران فروش خوبی دارد الزاما در اهواز هم فروش نمیرود. دوستان زیادی میشناسم که از این طریق متضرر شده اند. 
 
- مسیر توزیع کالا تا رسیدن به مشتری را بشناسید. مثلا طراح طلا باید تلالو محصول در ویترین را در نظر بگیرد.
 
 
 
2- شناخت کامل از استانداردهای محصول : 
 
استانداردهای طلا و MDF و نئوپان و سنگ برای طراحان CNC لازم است. طراحی را با توجه به استانداردها انجام دهید. طرح طلایی که روی النگوی سایز 2 زنانه نمینشیند، هرچقدر هم زیبا باشد کاربردی نخواهد بود. ابعاد استاندارد کابینت و درب را بشناسید تا طراحی حرفه ای انجام دهید.
 
 
 
 
 
 
 
3- شناخت کامل قابلیت های دستگاه cnc :
 
دستگاه CNC که میخواهد مدل را اجرا کند چه قابلیت ها و چه دقتی دارد. مثلا طرحی که عمق زیادی میطلبد در کار سنگ زمان بری زیادی دارد و اقتصادی نیست.
 
مثلا مدلی که چند مرحله کار و چند رنگ متفاوت دارد برای دستگاه CNC طلا ممکن است قابل اجرا نباشد.
 
این نکته را هم در نظر بگیرید که بسیاری از مدل ها ، به علت به کارگیری یک قابلیت خاص دستگاه مطرح شده اند.
 
مثلا در مدل AU فینجا به علت دقت بالای چرخش ابزار در حرکت ها و تمرکز بر رقص نور منظم ، یک مدل فوق العاده به دست امده است. 
 
 
4- شناخت کامل ابزار های تخصصی رشته خود : 
 
طراح مبتکر باید ابزارها را به خوبی بشتاسد. استفاده از قابلیت ها ابزارها میتواند طراح را موفق نماید. در کار طلا، اگر ابزار گردزن یا پروانه را نشناسید یا جلای الماس را از ماتی سرامیک تفکیک نکنید، طراحی شما بدون استفاده است.
 
 
 
5- شناخت کامل نرم افزارهای طراحی در cnc: 
 
نهایتا طراح مبتکر باید نرم افزارهای CAD/CAM را بشناسد. از نرم افزارهای مختلف میتوان استفاده های ویژه ای نمود.
 
امکانات فتوشاپ ، اتوکد ، سالید وورک ، کتیا ، کارل دراو ، 3 دی مکس ، حتی پاورپوینت و نرم افزارهای عمومی هم کاربرد می یابند. 
 
اگر GCODE نویسی را هم بلد باشد که چه بهتر. البته میتواند از حرفه ای های نرم افزار هم کمک بگیرد ولی اگر خودش ایده را تبدیل به مدل کامپیوتری و سپس GCode نماید دلچسب تر خواهد شد.
 
{site_page_oprt}
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

آخرین مقاله ها

 • معرفی نرم افزار سالیدورک

  معرفی نرم افزار سالیدورک سالید ورکز یک نرم‌ افزار سه بعدی طراحی مکانیکی است که که بر روی مایکروسافت ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت سالید ورکز (که اکنون زیر مجموعه‌ای از شرکت دسالت سیستمز فرانسه‌ است) توسعه یافته. این نرم‌ افزار اکنون یکی از محبوب ترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی 3 بعدی مکانیکی است. تاریخچه : سالید ورکز در سال 1995 میلادی به عنوان رقیبی ارزان قیمت برای نرم‌افزارهای طراحی کامپیوتری نظیر پروانجینیر، آی دیاس، یونیگرافیکز، اتوکد و کاتیا عرضه شد. شرکت سالید ورکز در سال 1993 میلادی توسط جان هرشتیک بنیان گردید که دفتر مرکزی آن در کنکورد ماساچوست واقع بود و اولین محصول آن با نام سالید ورکز 95 در سال 1995 میلادی به بازار عرضه گردید. در سال 1997 میلادی دسالت سیستمز که عمده شهرت آن به علت نرم‌افزار طراحی کامپیوتری کاتیا است، شرکت سالید ورکز را خریداری کرد و اکنون 100 درصد سهام آن را در اختیار دارد. شرکت سالید ورکز از سال 2001 تا 2007 میلادی توسط جان مک النی رهبری می‌شد و اکنون تحت رهبری جف ری قرار دارد.

 • تاريخچه ماشين تراش

  تاريخچه ماشين تراش اولين ماشين تراش در سال 1740 در فرانسه ساخته شد. در اين ماشين وسيله چرخش محور اصلي بوسيله دست بود، يک دست گرداننده محور آن ( محور کار ) مستقيما روي دستگاه که به محور اصلي متصل است توسط دو چرخ دنده ساده به ميله پيچ بري متصل مي باشد قرار گرفته است. در اين نوع ماشين براي تعويض چرخ دنده هاي متفاوت جهت پيچ تراشي پيچ هاي متفاوتي پيش بيني شده بود.

 • دستگاههای CNC ارزان

  دستگاههای CNC ارزان از دستگاههای CNC ارزان برای برش و حکاکی دو بعدی قطعات و نیز برای تراش سه بعدی مواد غیر سخت استفاده می شود. این دستگاه ها می توانند بر روی اغلب مواد غیرفلزی و بر روی فلزات نرم عملیات تراش یا براده برداری را انجام دهند. از این نوع دستگاههای CNC برای کار روی فولاد، سنگ و مواد سخت نمی توان استفاده کرد.

 • لیزر و کاربرد آن در صنعت

  لیزر و کاربرد آن در صنعت ليزرها بر اساس اصل كلي كه در بسامدهاي ميكروموج اختراع گرديده بود و به آن ميزر (تقويت ميكروموج توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشد، كار ميكنند. وقتي طول موج نوسان به ناحيه بسامدهاي اپتيكي ميرسد، طبيعتاً به آن ليزر (تقويت نور توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشود.

 • نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S

  نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S اين نرم ¬افزار، يکي از برنامه¬ هايي است که جاي سخت¬ افزارهاي بسياري را در ماشين¬ هاي کنترل عددي(CNC) و روبات¬ ها و ماشين اندازه¬ گيري مختصاتي (CMM) گرفته است. اين نرم افزار توسعه داده شده¬ ي نرم افزاري مي¬ باشد که در بخش سيستم¬هاي هوشمند (ISD) موسسه بين المللي استاندارد و فن آوري(NIST) در ايالات متحده تهيه گرديده است

 • آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو

  آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو علاوه بر ساختار شیمیایی فلزات، ساختار سطح فلزات نیز بر روی خواص ظاهری سیستم رنگی که در مراحل بعد اعمال می‌شود مؤثر می‌باشند. ساختار سطح فلزات کم و بیش متأثر از پروسه تولید فلزات و نحوه شکل دهی آنها می‌باشد. به همین دلیل زبری سطح فلز را طی عملیات تمیزکاری بوسیله برس زنی، سندینگ و بلاستینگ بوسیله ذرات فولادی یا سند، تغییر می‌دهند، تا بوسیله ایجاد زبری مناسب خواص سیستم رنگ را بهبود دهیم.

 • واتر جت

  واتر جت دستگاه برش با آب یا برش واترجت ( Abrasive WaterJet Cutting ) کار برش مواد را با فشار زیاد آب انجام می دهد. ساز و کار واترجت بدین صورت است که یک پمپ بسیار قوی آب را با فشار زیاد به داخل یک نازل با قطر خیلی کم هدایت می‌کند در نتیجه آب سرعتی در حدود 900 متر بر ثانیه پیدا می‌کند سپس مادۀ ساینده ای به نام ابرسیو (abrasive) به منظور برش مواد سخت به این آب تزریق می‌شود، این مخلوط آب و مواد ساینده که با فشار 4000 تا 6200 بار (بسته به قدرت پمپ) از نازل خارج می‌شود طرح را بر روی قطعه مورد نظر برش می‌دهد.

 • دستگاه لیزر بزرگ

  دستگاه لیزر بزرگ دستگاه های سی ان سی (CNC) یا دستگاه های کنترل رقمی دستگاه هایی هستند که با هدایت کامپیوتری عملیات مختلفی را مانند برش، تراش، حکاکی، سوراخ کاری، جوش و ... را روی مواد مختلف انجام می دهند.

 • آموزش ساخت ماشین CNC

  آموزش ساخت ماشین CNC در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین سی ان سی در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین CNC را از ابتدا برای شما توضیح بدیم. تا بعد از مطالعه آن به قدرت کامپیوتر های خانگی در کنترل یک ماشین پی ببرید و بدانید که ساختن ماشین های CNC برای همه امکان پذیر است.

 • معرفي انواع ابزارهايcncروتر

  معرفي انواع ابزارهايcncروتر اين ابزارها داراي يك قسمت برشكاري با قطر يكنواخت هستند. سطح مارپيچ به منظور خروج براده هاي ماشين كاري در نظر گرفته شده است. براي استفاده از اين نوع ابزار بايد به قطر قسمت براده برداري و طول سر ابزار دقت كرد. محدوديت اصلي در اين ابزارها طول قسمت ساده ي سر ابزار است. خيلي از اپراتورهايcncاز ابزارهاي سوراخكاري براي برش عرضي استفاده ميكنند درحاليكه ابزارهاي مخصوص برشكاري سرعت و كيفيت چند برابري تامين ميكنند.

حوزه های فعالیت آگهی نامه صنعت پایدار ایرانیان