دستگاه های مولتی اسپیندل

در حال حاضر انجام عملیات سوراخکاری برقو و قلاویز دربسیاری از کارگاههای کوچک و بزرگ صنعتی کشورمان با استفاده از تجهیزاتی انجام میشود که تنظیم موقعیت و زاویه سوراخ در هر مرتبه از انجام عملیات با استفاده ازنیروی انسانی انجام می پذیرد و بر همین اساس احتمال بروز خطا و عدم یکسان بودنقطعات تولیدی بسیار زیاد و اجتناب ناپذیر است.

 

در حال حاضر انجام عملیات سوراخکاری برقو و قلاویز دربسیاری از کارگاههای کوچک و بزرگ صنعتی کشورمان با استفاده از تجهیزاتی انجام میشود که تنظیم موقعیت و زاویه سوراخ در هر مرتبه از انجام عملیات با استفاده ازنیروی انسانی انجام می پذیرد و بر همین اساس احتمال بروز خطا و عدم یکسان بودنقطعات تولیدی بسیار زیاد و اجتناب ناپذیر است.
هر چند این روش تولید برای محصولات با تیراژ پایین توجیه پذیر و قابل اصلاح است ولی برای محصولاتی که در تیراژبالا تولید می شوند بروز اینگونه خطاها و عدم تطابقها از نظر فنی و اقتصادی به هیچ وجه قابل قبول و توجیه پذیر نمی باشد. و این در حالتی است که با استفاده از مولتی اسپیندل می توان بروز اینگونه خطاها و مشکلات را به حداقل ممکن کاهش داد. بر همین اساس روز به روز اهمیت دستگاه های مولتی اسپیندل در صنعت قطعه سازی افزوده می شود. دستگاه های مولتی اسپیندل دستگاه هایی هستند که قادر می باشند عملیات سوراخکاری برقو و قلاویز به طور همزمان برای چند سوراخ مختلف در یک قطعه با قطرها و زوایای مختلف را انجام دهند. به عنوان مثال در صورتی که در یک قطعه ۶ سوراخ مختلف وجودداشته باشد در روشهای تولید دستی این ۶ سوراخ با استفاده از ۶نیروی انسانی و در ۶مرحله انجام می شود. در حالی که می توان با استفاده از یک دستگاه مولتی اسپیندل مناسب این کار را در یک ششم زمان مورد نیاز روش دستی و با بکارگیری تنها یک نیرویانسانی انجام داد.
بدین ترتیب سرعت این مرحله از تولید به حداقل۶ برابر روش قبلی افزایش یافته و هزینه های نیروی انسانی آن حداقل به یک ششم روش دستی کاهش مییابد و علاوه بر این دقت تولید به طور قابل توجهی ارتقاء می یابد
کاربردهای مولتی اسپیندل در صنعت
دستگاه های مولتی اسپیندل در کارگاه ها و کارخانجاتمختلف قطعه سازی با اهداف سئوراخکاری برقو و یا قلاویز مورد استفاده قرار می گیرندکه در هر کارگاه و یا کارخانه متناسب به نوع و شرایط قطعه و سوراخ های مورد نظر میبایستی از یک دستگاه مولتی اسپیندل خاص استفاده نمود. صنعت خودرو سازی در کشور مادر حال حاضر به دلیل رشد روزافزون این صنعت و تیراژ بالای قطعات مورد نیاز به عنوانیکی از مهمترین بازارهای مصرف دستگاه های مولتی اسپیندل محسوب می گردد.

● معایب و مزایای دستگاه های مولتی اسپیندل
▪ از مهمترین مزایای دستگاه های مولتیاسپیندل می توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱- دقت بالای سوراخکاری (در حدود یکهزارم میلیمتر)
۲- بالا بردن تیراژ و سرعت تولید که به تعداد سوراخهای موجود دریک قطعه بستگی دارد و هر چه تعداد آنها در قطعه بیشتر باشد میزان تاثیر گذاریدستگاه در افزایش سرعت تولید چشمگیر تر خواهد بود.
۳- کاهش هزینه های تولید دردراز مدت به دلیل کاهش هزینه های نیروی انسانی کاهش هزینه برق مصرفی و کاهش ضایعاتتولید به دلیل کاهش خطاهای انسانی.

▪ از مهمترین معایب دستگاه های مولتیاسپیندل می توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱- بالا بردن هزینه سرمایه گذاریاولیه به علت اینکه برای هر قطعه می بایستی یک مولتی اسپیندل جداگانه طراحی و ساختهشود. که البته لازم به ذکر است که در دراز مدت به دلیل افزایش سرعت تولید و کاهشهزینه های بهره برداری و تولید هزینه های سرمایه گذاری اولیه مستهلک می گردد.
۲- توقف تولید بر اثر خرابی دستگاه که این عیب نیز با استفاده از یک دستگاهرزرو در انبار قابل حل می باشد.

قابلیت ها و مزایای مولتی اسپیندل
بسیاریاز دستگاه های مولتی اسپیندل موجود در کشورمان که عمدتا تولید کشورهای خارجی میباشند از قیمت بالا و انعطاف پذیری پایینی در انجام کار در حالات و شرایط مختلف برخوردار می باشند و این مسئله باعث گردیده تا برخی از صاحبان صنایع از بکارگیری این دستگاه استقبال چندانی ننمایند. به همین علت یک شرکت ایرانی
با تکیه برسالها تجربه خود در این زمینه بسیاری از نواقص موجود در این گونه دستگاه ها رابرطرف نموده و با کمترین هزینه ممکن به بالاترین کارایی دست یافته است که در اینجابه برخی از مهمترین ویژگی های دستگاه مولتی اسپیندل مذکور اشاره شده است:

۱-سوراخکاری در قطعهکار تحت زوایای مختلف
۲-قابلیت کم یا زیاد نمودن دور محورخروجی
۳-ماشین کاری با چند دیسک با قدرت و سرعت لازم
۴-بیرون آوردنپیچهای رول پلاک از قالب چند کویته شامل دو حرکت ۱- چرخش محور های خروجی ۲ –بالا وپایین بردن خود دستگاه مولتی اسپیندل به طور همزمان با حرکت چرخش محورها
۵-قلاویز کردن در گامهای مختلف
۶-سبک بودن وزن دستگاه به دلیل استفاده از بدنهبا جنس آلومینیوم
۷-امکان روغن کاری و گریس کاری بدون پیاده سازی چرخدنده ها
۸-استفاده از قطعات مرغوب در اجزاء تشکیل دهنده دستگاه مطابق استاندارد هایجهانی
۹-امکان نصب بر وری دستگاه های مختلفی همچون دریل ماشین فرز و یا ماشینمخصوص توسط یونیت می باشد

{site_page_oprt}

این پرونده را به اشتراک بگزارید :

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

برچسب ها

دستگاه های مولتی اسپیندل

مولتی اسپیندل


یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
3 + 3 = ?

آخرین مقاله ها

تبلیغات

تمامی حقوق این سایت متعلق به کانون آکهی صنعت پایدار می باشد .
طراحی سایت در : طراحی سایت