کانون آکهی صنعت پایدار
کانون آکهی صنعت پایدار

دستگاه های مولتی اسپیندل

دستگاه های مولتی اسپیندل

 

در حال حاضر انجام عملیات سوراخکاری برقو و قلاویز دربسیاری از کارگاههای کوچک و بزرگ صنعتی کشورمان با استفاده از تجهیزاتی انجام میشود که تنظیم موقعیت و زاویه سوراخ در هر مرتبه از انجام عملیات با استفاده ازنیروی انسانی انجام می پذیرد و بر همین اساس احتمال بروز خطا و عدم یکسان بودنقطعات تولیدی بسیار زیاد و اجتناب ناپذیر است.
هر چند این روش تولید برای محصولات با تیراژ پایین توجیه پذیر و قابل اصلاح است ولی برای محصولاتی که در تیراژبالا تولید می شوند بروز اینگونه خطاها و عدم تطابقها از نظر فنی و اقتصادی به هیچ وجه قابل قبول و توجیه پذیر نمی باشد. و این در حالتی است که با استفاده از مولتی اسپیندل می توان بروز اینگونه خطاها و مشکلات را به حداقل ممکن کاهش داد. بر همین اساس روز به روز اهمیت دستگاه های مولتی اسپیندل در صنعت قطعه سازی افزوده می شود. دستگاه های مولتی اسپیندل دستگاه هایی هستند که قادر می باشند عملیات سوراخکاری برقو و قلاویز به طور همزمان برای چند سوراخ مختلف در یک قطعه با قطرها و زوایای مختلف را انجام دهند. به عنوان مثال در صورتی که در یک قطعه ۶ سوراخ مختلف وجودداشته باشد در روشهای تولید دستی این ۶ سوراخ با استفاده از ۶نیروی انسانی و در ۶مرحله انجام می شود. در حالی که می توان با استفاده از یک دستگاه مولتی اسپیندل مناسب این کار را در یک ششم زمان مورد نیاز روش دستی و با بکارگیری تنها یک نیرویانسانی انجام داد.
بدین ترتیب سرعت این مرحله از تولید به حداقل۶ برابر روش قبلی افزایش یافته و هزینه های نیروی انسانی آن حداقل به یک ششم روش دستی کاهش مییابد و علاوه بر این دقت تولید به طور قابل توجهی ارتقاء می یابد
کاربردهای مولتی اسپیندل در صنعت
دستگاه های مولتی اسپیندل در کارگاه ها و کارخانجاتمختلف قطعه سازی با اهداف سئوراخکاری برقو و یا قلاویز مورد استفاده قرار می گیرندکه در هر کارگاه و یا کارخانه متناسب به نوع و شرایط قطعه و سوراخ های مورد نظر میبایستی از یک دستگاه مولتی اسپیندل خاص استفاده نمود. صنعت خودرو سازی در کشور مادر حال حاضر به دلیل رشد روزافزون این صنعت و تیراژ بالای قطعات مورد نیاز به عنوانیکی از مهمترین بازارهای مصرف دستگاه های مولتی اسپیندل محسوب می گردد.

● معایب و مزایای دستگاه های مولتی اسپیندل
▪ از مهمترین مزایای دستگاه های مولتیاسپیندل می توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱- دقت بالای سوراخکاری (در حدود یکهزارم میلیمتر)
۲- بالا بردن تیراژ و سرعت تولید که به تعداد سوراخهای موجود دریک قطعه بستگی دارد و هر چه تعداد آنها در قطعه بیشتر باشد میزان تاثیر گذاریدستگاه در افزایش سرعت تولید چشمگیر تر خواهد بود.
۳- کاهش هزینه های تولید دردراز مدت به دلیل کاهش هزینه های نیروی انسانی کاهش هزینه برق مصرفی و کاهش ضایعاتتولید به دلیل کاهش خطاهای انسانی.

▪ از مهمترین معایب دستگاه های مولتیاسپیندل می توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱- بالا بردن هزینه سرمایه گذاریاولیه به علت اینکه برای هر قطعه می بایستی یک مولتی اسپیندل جداگانه طراحی و ساختهشود. که البته لازم به ذکر است که در دراز مدت به دلیل افزایش سرعت تولید و کاهشهزینه های بهره برداری و تولید هزینه های سرمایه گذاری اولیه مستهلک می گردد.
۲- توقف تولید بر اثر خرابی دستگاه که این عیب نیز با استفاده از یک دستگاهرزرو در انبار قابل حل می باشد.

قابلیت ها و مزایای مولتی اسپیندل
بسیاریاز دستگاه های مولتی اسپیندل موجود در کشورمان که عمدتا تولید کشورهای خارجی میباشند از قیمت بالا و انعطاف پذیری پایینی در انجام کار در حالات و شرایط مختلف برخوردار می باشند و این مسئله باعث گردیده تا برخی از صاحبان صنایع از بکارگیری این دستگاه استقبال چندانی ننمایند. به همین علت یک شرکت ایرانی
با تکیه برسالها تجربه خود در این زمینه بسیاری از نواقص موجود در این گونه دستگاه ها رابرطرف نموده و با کمترین هزینه ممکن به بالاترین کارایی دست یافته است که در اینجابه برخی از مهمترین ویژگی های دستگاه مولتی اسپیندل مذکور اشاره شده است:

۱-سوراخکاری در قطعهکار تحت زوایای مختلف
۲-قابلیت کم یا زیاد نمودن دور محورخروجی
۳-ماشین کاری با چند دیسک با قدرت و سرعت لازم
۴-بیرون آوردنپیچهای رول پلاک از قالب چند کویته شامل دو حرکت ۱- چرخش محور های خروجی ۲ –بالا وپایین بردن خود دستگاه مولتی اسپیندل به طور همزمان با حرکت چرخش محورها
۵-قلاویز کردن در گامهای مختلف
۶-سبک بودن وزن دستگاه به دلیل استفاده از بدنهبا جنس آلومینیوم
۷-امکان روغن کاری و گریس کاری بدون پیاده سازی چرخدنده ها
۸-استفاده از قطعات مرغوب در اجزاء تشکیل دهنده دستگاه مطابق استاندارد هایجهانی
۹-امکان نصب بر وری دستگاه های مختلفی همچون دریل ماشین فرز و یا ماشینمخصوص توسط یونیت می باشد

{site_page_oprt}
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

برچسب ها

دستگاه های مولتی اسپیندل مولتی اسپیندل

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

آخرین مقاله ها

 • معرفی نرم افزار سالیدورک

  معرفی نرم افزار سالیدورک سالید ورکز یک نرم‌ افزار سه بعدی طراحی مکانیکی است که که بر روی مایکروسافت ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت سالید ورکز (که اکنون زیر مجموعه‌ای از شرکت دسالت سیستمز فرانسه‌ است) توسعه یافته. این نرم‌ افزار اکنون یکی از محبوب ترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی 3 بعدی مکانیکی است. تاریخچه : سالید ورکز در سال 1995 میلادی به عنوان رقیبی ارزان قیمت برای نرم‌افزارهای طراحی کامپیوتری نظیر پروانجینیر، آی دیاس، یونیگرافیکز، اتوکد و کاتیا عرضه شد. شرکت سالید ورکز در سال 1993 میلادی توسط جان هرشتیک بنیان گردید که دفتر مرکزی آن در کنکورد ماساچوست واقع بود و اولین محصول آن با نام سالید ورکز 95 در سال 1995 میلادی به بازار عرضه گردید. در سال 1997 میلادی دسالت سیستمز که عمده شهرت آن به علت نرم‌افزار طراحی کامپیوتری کاتیا است، شرکت سالید ورکز را خریداری کرد و اکنون 100 درصد سهام آن را در اختیار دارد. شرکت سالید ورکز از سال 2001 تا 2007 میلادی توسط جان مک النی رهبری می‌شد و اکنون تحت رهبری جف ری قرار دارد.

 • تاريخچه ماشين تراش

  تاريخچه ماشين تراش اولين ماشين تراش در سال 1740 در فرانسه ساخته شد. در اين ماشين وسيله چرخش محور اصلي بوسيله دست بود، يک دست گرداننده محور آن ( محور کار ) مستقيما روي دستگاه که به محور اصلي متصل است توسط دو چرخ دنده ساده به ميله پيچ بري متصل مي باشد قرار گرفته است. در اين نوع ماشين براي تعويض چرخ دنده هاي متفاوت جهت پيچ تراشي پيچ هاي متفاوتي پيش بيني شده بود.

 • دستگاههای CNC ارزان

  دستگاههای CNC ارزان از دستگاههای CNC ارزان برای برش و حکاکی دو بعدی قطعات و نیز برای تراش سه بعدی مواد غیر سخت استفاده می شود. این دستگاه ها می توانند بر روی اغلب مواد غیرفلزی و بر روی فلزات نرم عملیات تراش یا براده برداری را انجام دهند. از این نوع دستگاههای CNC برای کار روی فولاد، سنگ و مواد سخت نمی توان استفاده کرد.

 • لیزر و کاربرد آن در صنعت

  لیزر و کاربرد آن در صنعت ليزرها بر اساس اصل كلي كه در بسامدهاي ميكروموج اختراع گرديده بود و به آن ميزر (تقويت ميكروموج توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشد، كار ميكنند. وقتي طول موج نوسان به ناحيه بسامدهاي اپتيكي ميرسد، طبيعتاً به آن ليزر (تقويت نور توسط گسيل تابش القايي) گفته ميشود.

 • نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S

  نرم افزار کنترلر سی ان سی FC2S اين نرم ¬افزار، يکي از برنامه¬ هايي است که جاي سخت¬ افزارهاي بسياري را در ماشين¬ هاي کنترل عددي(CNC) و روبات¬ ها و ماشين اندازه¬ گيري مختصاتي (CMM) گرفته است. اين نرم افزار توسعه داده شده¬ ي نرم افزاري مي¬ باشد که در بخش سيستم¬هاي هوشمند (ISD) موسسه بين المللي استاندارد و فن آوري(NIST) در ايالات متحده تهيه گرديده است

 • آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو

  آماده کردن فلزات برای استفاده در ساخت بدنه خودرو علاوه بر ساختار شیمیایی فلزات، ساختار سطح فلزات نیز بر روی خواص ظاهری سیستم رنگی که در مراحل بعد اعمال می‌شود مؤثر می‌باشند. ساختار سطح فلزات کم و بیش متأثر از پروسه تولید فلزات و نحوه شکل دهی آنها می‌باشد. به همین دلیل زبری سطح فلز را طی عملیات تمیزکاری بوسیله برس زنی، سندینگ و بلاستینگ بوسیله ذرات فولادی یا سند، تغییر می‌دهند، تا بوسیله ایجاد زبری مناسب خواص سیستم رنگ را بهبود دهیم.

 • واتر جت

  واتر جت دستگاه برش با آب یا برش واترجت ( Abrasive WaterJet Cutting ) کار برش مواد را با فشار زیاد آب انجام می دهد. ساز و کار واترجت بدین صورت است که یک پمپ بسیار قوی آب را با فشار زیاد به داخل یک نازل با قطر خیلی کم هدایت می‌کند در نتیجه آب سرعتی در حدود 900 متر بر ثانیه پیدا می‌کند سپس مادۀ ساینده ای به نام ابرسیو (abrasive) به منظور برش مواد سخت به این آب تزریق می‌شود، این مخلوط آب و مواد ساینده که با فشار 4000 تا 6200 بار (بسته به قدرت پمپ) از نازل خارج می‌شود طرح را بر روی قطعه مورد نظر برش می‌دهد.

 • دستگاه لیزر بزرگ

  دستگاه لیزر بزرگ دستگاه های سی ان سی (CNC) یا دستگاه های کنترل رقمی دستگاه هایی هستند که با هدایت کامپیوتری عملیات مختلفی را مانند برش، تراش، حکاکی، سوراخ کاری، جوش و ... را روی مواد مختلف انجام می دهند.

 • آموزش ساخت ماشین CNC

  آموزش ساخت ماشین CNC در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین سی ان سی در این مطلب سعی داریم تا روش ساخت و کنترل یک ماشین CNC را از ابتدا برای شما توضیح بدیم. تا بعد از مطالعه آن به قدرت کامپیوتر های خانگی در کنترل یک ماشین پی ببرید و بدانید که ساختن ماشین های CNC برای همه امکان پذیر است.

 • معرفي انواع ابزارهايcncروتر

  معرفي انواع ابزارهايcncروتر اين ابزارها داراي يك قسمت برشكاري با قطر يكنواخت هستند. سطح مارپيچ به منظور خروج براده هاي ماشين كاري در نظر گرفته شده است. براي استفاده از اين نوع ابزار بايد به قطر قسمت براده برداري و طول سر ابزار دقت كرد. محدوديت اصلي در اين ابزارها طول قسمت ساده ي سر ابزار است. خيلي از اپراتورهايcncاز ابزارهاي سوراخكاري براي برش عرضي استفاده ميكنند درحاليكه ابزارهاي مخصوص برشكاري سرعت و كيفيت چند برابري تامين ميكنند.

حوزه های فعالیت آگهی نامه صنعت پایدار ایرانیان